2016. augusztus 31., szerda

Drágakövek szimbolikája




Az ékszer kiválasztásánál fontos szempont az alapanyag mellett a megfelelő ékkő! Hiszen minden valódi követ a természet alkotott több millió év leforgása alatt a föld mélyén, ezért sokan spirituális energiákat tulajdonítanak nekik és talán nem is véletlenül! 

A kövek megmunkálásával egyidejűleg, elkezdett kialakulni azok szimbolikus jelentése is. Például a gyémánt nagy keménysége, ellenállósága és magas fénye miatt az örök szerelem szimbóluma lett és mind a mai napig a lánykérő gyűrűk legkedveltebb kísérőköve.

www.mihalovitsmanufaktura.hu

Hasonlóan a rubin, mely piros színe miatt a szerelem és a szív egyik megtestesítője. 

www.mihalovitsmanufaktura.hu


Egyesek hisznek a kövek gyógyító, vagy mágikus erejében is.

www.mihalovitsmanufaktura.hu
A gyöngy, kerek formája miatt a tökéletesség, fehér színe miatt a tisztaság és hűség egyik legszebb szimbóluma, ezért jegyajándéknak szintén kiváló választás. Legkülönlegesebbek a sós vízi igazgyöngyök és a tahiti gyöngy.

www.mihalovitsmanufaktura.hu
Népszerű még karikagyűrűk, kísérőgyűrűk esetén a zafír, mely a hűség szimbólumköve. Nagyon változatos színskálán mozog, legközismertebb a kék, legértékesebb típusa a búzavirágkék színárnyalat, de nagyon különlegesek a narancssárgás és a zöld árnyalatai is.

www.mihalovitsmanufaktura.hu
A szépség mellett fontos szempont az időtállóság kérdése is, hiszen ha lánykérő gyűrűről, vagy karikagyűrűről beszélünk, akkor az ékszer mindennapos viseletnek lesz kitéve!

Sok szempont mellett három fő tulajdonságot érdemes figyelembe vennünk!

  • Elsőként a keménység, amit egy úgynevezett MOHS skálán szoktak mérni. Ezen a skálán 10 es érték a föld legkeményebb anyaga a gyémánt, nem sokkal marad el mögötte 9 es értékkel a zafír.
  • Szintén fontos, hogy a kő minél tisztább, zárvány mentesebb legyen, repedések, csorbaságok nélkül, mert ezek előidézhetnek további sérüléseket a jövőben.
  • Ezenfelül olyan köveket ajánlok szívesen, amelyeknek karcszíne megegyezik a kő eredet színével. Gyémánt és zafír esetén szintén nincs gond, de vannak olyan kövek, amelyek ha megsérülnek, karcolódnak, a sérülés helyén más színt láthatunk, mint az eredeti kő színe (pl. opál), ezek kevésbé praktikusak a mindennapokra, inkább medálnak, fülbevalónak ajánlom, ahol kisebb az ékszer sérülésének kockázata.


Szép napot kíván: 

Mihalovits András és fia
Karikagyűrű-Specialisták

1238.Budapest, Soroksár
Láng Endre utca 45.
 

2016. augusztus 26., péntek

Emlékékszerek


Újra reneszánszukat élik az emlékékszerek.

Az emlékékszerek olyan – nem feltétlenül használati tárgyak – amelyek az élet valamely fontos fordulópontjára emlékeztetik tulajdonosukat. Például házassági évfordulók, születésnap, diplomaosztó stb.

Anyaguk általában nemesfém, valamilyen valódi kővel, vagy kövekkel díszítve, ezért nem csak szentimentális erénnyel bírnak, hanem befektetési értékük is van. 

www.mihalovitsmanufaktura.hu 
Az ilyen kedves emléktárgyakat általában egy életen át nagy becsben szokta tartani a tulajdonosa, majd továbbörökíti gyermekeinek.


Újra feléled a monogramok, családi címerek használata pecsétgyűrűkön, medálokon, karkötőkön.

Ma Magyarországon megfigyelhető a fiatalok körében, hogy visszanyúlnak motívumokért, jelképekért a gyökereikhez; sokan családfakutatást is végeznek, és ápolják a régi hagyományokat.

www.mihalovitsmanufaktura.huSokszor egy antik szimbólum új, modernebb köntösben jelenik meg, ami a kor divatjának jobban megfelel.

Kedvenc munkáim közé sorolom, amikor a nagypapa címeres gyűrűjéről, vagy a zsebóráján látható monogramról készítünk az unokának, ükunokának hasonló stílusú nyakkendőcsipeszt, vagy gyűrűt.


 

Néha előkerülnek régi pecsétnyomók, vagy címeres levelek, esetleg egy régi ikonikus alak kézírása a családi „levéltárból”, ami a modern technikának köszönhetően már digitalizálható és valamely emléktárgyon megörökíthető.

www.mihalovitsmanufaktura.hu

Az ilyen tárgy nem csupán művészi és anyagi értékkel bír, de erősíti a család összetartozásának érzését és az elődök tiszteletét.

www.mihalovitsmanufaktura.hu
Nagy kihívás, fontos és felelősségteljes, szép feladat!

www.mihalovitsmanufaktura.hu

Minden ékszerünk egyedi darab, tradicionális kézi-kovácsolt technikával - fűrészeléssel, reszeléssel, forrasztással készül itthon Magyarországon, magas minőségben. 

www.mihalovitsmanufaktura.hu

Ezért ékszereink személyre szólóbbak, mint az öntéssel készült sorozatgyártmányok. 

www.mihalovitsmanufaktura.hu 
Munkáinkra mindig teljes körű garanciát vállalunk.
A drágakövekhez, gyöngyökhöz certificate-ot állítunk ki.
 
Szép napot kíván:

Mihalovits András és fia
Karikagyűrű- Specialisták


1238.Budapest, Soroksár
Láng Endre utca 45.


2016. augusztus 17., szerda

Egyedi vagy tucat?




Szembesülök sokszor azzal a problémával, hogy sorozatgyártott tömegtermékeket egyedi ékszerként emlegetnek.

Ennek két oka szokott lenni: 
- vagy az eladó nem képzett ötvös, 
- vagy –rosszabb esetben- szándékos megtévesztés van a dolog hátterében. 

Elsőként tisztáznunk kell a fogalmakat, hogy mindenki azt kaphassa, amit szeretne! 

Nemesfémből – mint bármely egyéb anyagból is- készíthető egyedi, kézzel készült műremek, vagy sorozatgyártott széria munka.

Egyik sem rosszabb, vagy jobb feltétlenül, de az értékük mindenképp különböző! Mint ahogy egy autó, vagy egy ruha árát is erősen befolyásolja, hogy hány darabot készítettek belőle, így van ez az ékszerek esetén is.
 
www.mihalovitsmanufaktura.hu

Egyedi kézzel készült ékszernek nevezzük azt a művészi értéket képviselő tárgyat, amely nemes alapanyagokból, kézi munkával készült, reszeléssel, fűrészeléssel, kovácsolással, keményforrasztással vagy hegesztéssel. Egyetlen példányban, vagy nagyon kis sorozatban maximum 5-10 példányban létezik és minden darabja kézi munka, nem sokszorosító eljárással (például nem öntéssel) készült. Gyakran díszítővésés, cizellálás, aranyberakás díszíti, valódi kövek vannak belefoglalva.

A sorozatgyártott ékszerek nagy példányszámban készülnek, több ezer vagy akár millió egyforma darab tömegtermék formájában. Általában üregesek, hogy minél kevesebb anyagból hatékonyan eladhatóak legyenek. Legtöbbször precíziós öntéssel készülnek. Az öntvények sajnos vagy ridegek, törékenyek lesznek, vagy lágyak, képlékenyek. Az ékszerekben lévő köveket vagy ragasztják - ami idővel kiesik, vagy az öntés alapjául szolgáló úgynevezett modellviaszba nyomkodják bele. Ebben az esetben a kőnek majdnem a fele takarásba kerül, így a kövek jelentősen vesztenek brillianciájukból.

Általában nem ékszerészek tervezik meg a sorozatgyártásra szánt modellt, így azok rengeteg gyerekbetegségben szenvednek, hamar javíthatatlan állapotba kerülnek. 

A sorozatgyártott nemesfém tömegtermékek hazájában, Olaszországban, Törökországban ez nem okoz nagy gondot, mert nagyon olcsón állítják elő ezeket az ékszereket, és ha tönkrementek, kevés ráfizetéssel lecserélheti a tulajdonos a legújabb designra.

Sajnos itthon nincs még meg az az árkülönbség, mint mondjuk a szomszédos Ausztriában, ahol a géppel készült ékszer egytizedébe kerül, mint a gondos kézi munka!

Jogosan merül fel a kérdés: laikusként hogyan különböztethetünk meg egy tömegterméket a kézzel készült ékszertől?

Íme néhány támpont:

- A legtöbb tömegáru üreges, könnyűsúlyú, mert így lehet nagy mennyiségben költséghatékonyan gyártani. A gyűrűk belseje ki van könnyítve a láncok szemei csőből vagy vékony lemezből vannak préselve.

- A kézzel készült ékszerek jobbára nagyobb tömegűek, az apró részletek is kidolgozottak, nincsenek elnagyolt részek.

- Platinából például nincsen tömegtermék, mert nagyon drága az alapanyag.

- Ha ötvösnél rendelünk és egyedi elképzeléssel érkezünk, jó eséllyel kézi munkát fogunk kapni, míg az ékszerboltok célja, hogy minél több vevő igényeit elégítse ki gyorsan, meglévő árukészletből.

A kézzel készült ékszerek értéke folyamatosan nő az idő előrehaladtával, míg a sorozatgyártott ékszer újraértékesítés esetén csak annyit ér, mint az alapanyag ára.

Ne feledjük: a minőség többet ér a mennyiségnél, az ékszer valódi célja az önkifejezés és az egyediség!

Üdvözlettel: Mihalovits András
ötvös mester
+ 36 20-270- 77-77