2017. szeptember 28., csütörtök

Hagyományőrzés és fontos szimbólumok az ötvösségben 1. rész

Mindig küldetésemnek éreztem a hagyományos technikák alkalmazásán túl a régi hagyományos magyar motívumkincsek használatát is az ékszereken.

A régi korok emberei sokra becsülték a természetet és a hozzájuk oly közel álló növények és állatok gyakran megjelentek az általuk készített napi rendszerességgel használt tárgyakon.

Gondoljunk csak a pásztorfaragásokra vagy a népi hímzésekre.
Több növénynek a gyógyító erejét is ismerték és ezekkel nagy tisztelettel bántak, az Isten ajándékaként tekintettek rájuk, melyekben megnyilvánult az Isten szeretete, amivel az emberek felé fordul.

Megvolt a jelképe a boldogságnak, az egészségnek, a szerelemnek.

 Vésett karikagyűrűk

Külön a női- és férfi szimbólumok. Például a rózsa vagy a százszorszép kifejezetten női szimbólumvirágok, míg a tulipán a férfit jelképezi. A hold a nő, a nap a férfierő szimbóluma.

 Vésett karikagyűrű, egyedi ékszer


Gyakran találkozni még az életfa motívum különböző ábrázolásával, melyet magam is szívesen vések a karikagyűrűkbe. Itt a fa törzse a férfit jelképezi, aki a család ereje és törzse, a fa lombkoronája a nő, aki nélkül a férfi nem volna teljes. A korona néha szív formát ölt, mely jelképezi a női szeretetet és a nő családösszetartó erejét. A lombkorona levelei a gyermekeket hivatottak jelezni. ( Lásd később családfa ábrázolásokat.) A gyermekeket a fa gyümölcseként is szokás volt megjeleníteni, amit az ékszerek esetén kisebb drágakővel szoktam szimbolizálni.

Folytatjuk

Szép napot kíván:

Mihalovits András Ötvösmester
Műhely: 061-286-08-94
Mobil: 0620-270-77-77
A műhely címe: 1238. Bp. Láng Endre u. 45.
http://www.mihalovitsmanufaktura.hu
www.facebook.com/mihalovits.hu/

2017. szeptember 21., csütörtök

Hogyan válasszunk gyémántot?

Sokan csak nagyon felszínes ismeretekkel rendelkeznek a gyémántokról, nem ritkán sajnos félrevezető információk is keringenek a köztudatban.
Ahhoz, hogy tisztán lássunk a dologban szükséges néhány alapfogalom tisztázása!

Sokan azt gondolják, hogy gyémántból rendkívül sok van, csak mesterségesen visszatartják a megtermelt mennyiséget. Ez csak részben igaz, hiszen, a kitermelt gyémántok túlnyomó többsége nem ékszerminőségű. Szennyezett, zárványos, repedt, fakó színű. A keménységük miatt ezek rendkívül jól használhatók ipari célokra, fúrók, gyorsvágó-korongok, csiszolóvásznak készítésére.

A valóban szép, tiszta, élénk színű, minőségi kő igen ritkának mondható.

A kereslet mértéke jóval meghaladja a kínálatot. Ezért a jó minőségű kövek értéke folyamatosan nő.

A másik leggyakoribb tévedés a fogalmak felcseréléséből adódik.

A gyémánt a Földön létező legkeményebb anyag, melyből különböző formájú ékkövek csiszolhatók.
Az egyik ilyen forma a briliáns, mely formát egy bizonyos Tolkovszky nevű matematikus fejlesztett tökélyre. Amitől különleges, hogy az 58 lapra csiszolt briliáns forma a beérkező fénysugarak csaknem 100 %-át képes visszaverni. Ez okozza az úgynevezett brillanciát, a gyémántra oly jellemző különleges csillogást.

 Egyedi készítésű ékszerek, brilliáns ékszerek


De vigyázat!

Nem csak gyémántból csiszolható briliáns forma! Tehát nem minden briliáns gyémánt!

Ezen felül még nagyon sok, kevésbé ismert csiszolási forma létezik, mint amilyen pl a princess, a marqis, a pearl stb. Ezek a formák szintén csiszolhatók gyémántból, de más alapanyagokból is!

Az érték meghatározásában nagyon fontos szerepet kap a csiszolás tökéletessége, szimmetriája, a kő színe, a zárvány-osztály besorolása és a kő tömege, melyet carat-ban szokás megadni. (5ct=1 gramm)

Ezért nagyon fontos, hogy ne csak a kő méretét (átmérőjét) nézzük, amikor gyémántot választunk.

Előfordulhat, hogy két ugyanolyan tömegű kő közül az egyik fele annyit ér, mint a másik!

A másik, ami mindig elszomorít, hogy a „Véres Gyémántok” című film óta nagyon sokan elfordulnak a gyémántoktól és más valódi kövektől.

A drágaköves szakma évről-évre egyre többet tesz, azért hogy a kitermelt kövekből befolyó összeg ne kerülhessen rossz kezekbe és ne támogassanak vele háborúkat. Erre irányulnak az egyre fokozódó ellenőrzések és a kövek sorszámozása.

Éppen ezért mindenkit arra bíztatok, hogy vásároljon megbízható helyről, hozzáértő szakembertől.
A megosztásokat köszönjük!



Szép napot kíván:

Mihalovits András Ötvösmester
Műhely: 061-286-08-94
Mobil: 0620-270-77-77
A műhely címe: 1238. Bp. Láng Endre u. 45.
http://www.mihalovitsmanufaktura.hu
www.facebook.com/mihalovits.hu/

2017. szeptember 14., csütörtök

Érdekességek :)

Érdekességek az ékszerek világából.

A földön eddig kibányászott összes színarany elférne egy 20 méter élhosszúságú kockában.

A világ egyéves gyémánttermelését levegősen elhelyezhetnénk egy 1,5 méter élhosszúságú kockában.

A bányászott gyémántok közel 70 %-a fekete vagy barna színű.

1 g színezüstből 3000 méter huzal készíthető.

A templomok restaurálásánál használt színarany lemezkék, olyan vékonyra vannak hengerelve, hogy a zöld színű fényt már áteresztik.
A lemezek rögzítéséhez nem szükséges semmilyen ragasztóanyag, olyan kicsi a tömegük, hogy ecsettel felvihetők a falfelületre.

A föld legkeményebb anyaga a gyémánt. A második legkeményebb anyag a korund (pl.: rubin) melynél a gyémánt 140-szer keményebb.

Egy tenyésztett gyöngy keletkezése kb. 3-4 év.

A legfiatalabb borostyán 50 millió éves. Ha a borostyánt textiliával dörzsölik, elektromos töltést kap.

Izraelben a gyémántkereskedelem teljes adója behozatal és kivitel esetén is csak 1%.

Két, egyező méretű, azonos színű és csiszolású gyémánt esetén a loupeclean, ún. IF kövek és a szabad szemmel is láthatóan, erősen zárványos P3 kövek ára között akár 25-szörös eltérés is lehet! Ezért ne csak azt nézzük, mennyibe kerül az adott méretű kő, hanem azt is, milyen besorolású!

 Egyedi készítésű ékszerek

Az egyik leghíresebb gyémánt a Cullinan, melyet 1905-ben fedezett fel Frederic Wells. E felfedezéséért 2.000 fontot kapott, a bánya tulajdonosa Thomas Cullinan a dél-afrikai kormánynak adta el 1.800.000 fontért. A követ VII. Edvárd király 66. születésnapjára szánták. A gyémántot hagyományos postai csomagban (!) Londonba küldték, egy 1.200.000 dollárra biztosított másolatot pedig, másik útvonalon látványos konvoj kíséretében szállítottak oda. A király, a drágakő csiszolását I.J.Ascher-re bízta. A Cullinan-ből összesen 105 követ csiszoltak. Az egyik legszebb darabját, a Cullinan I.-et 74 lapra és 530,20 karát tömegű csepp alakra csiszolták. A király jogarába foglalták ezt a rendkívüli fehér és tiszta drágakövet, ma a londoni Tower-ban csodálható meg, jelenleg az „Afrika Nagy Csillaga” nevet viseli.

 Egyedi ékszerek az ötvöstől


A megosztásokat köszönjük!


Szép napot kíván:

Mihalovits András Ötvösmester
Műhely: 061-286-08-94
Mobil: 0620-270-77-77
A műhely címe: 1238. Bp. Láng Endre u. 45.
http://www.mihalovitsmanufaktura.hu
www.facebook.com/mihalovits.hu/

2017. szeptember 7., csütörtök

-Milyen anyagból készüljön álmaink ékszere?

-Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni vásárláskor?

-Hosszú vagy rövid távra készül-e az ékszer?

A válasz összetett.

Attól is függ, hol szeretnénk viselni az ékszert. Például egy medál kisebb kopásnak van kitéve, mint mondjuk egy gyűrű vagy karlánc.

Az is fontos szempont, hogy az ékszer alkalmi viselet-e vagy mindennapos hordásra van szánva. A láncok szemei koptatják egymást, főként, ha súlyosabb medál is van rajta.

Többszínű karikagyűrűk


Ezért azokat érdemesebb szívós, kopásálló anyagból készíteni. Más kérdés mondjuk egy övcsat, ami nincs nagy terhelésnek, kopásnak kitéve. Ebben az esetben tökéletesen megfelel a puhább ezüst is, mely ráadásul olcsóbb, mint a többi nemesfém.

Karikagyűrűkhöz, karperecekhez legszívesebben a nemesacélt, damaszkacélt vagy a titánt ajánlom, mert ezek nagyon szívós, kopásálló anyagok.

Ha az ékszer egyben befektetés is, akkor elsősorban az aranyat vagy a platinát ajánlom.

A megosztásokat köszönjük!


Szép napot kíván:

Mihalovits András Ötvösmester
Műhely: 061-286-08-94
Mobil: 0620-270-77-77
A műhely címe: 1238. Bp. Láng Endre u. 45.
http://www.mihalovitsmanufaktura.hu
www.facebook.com/mihalovits.hu/