2016. december 28., szerda

Miből készüljön a karikagyűrű?



Mivel kísérletező típusú ember vagyok, nagyon sokféle, különböző tulajdonságú anyagokból próbáltam már karikagyűrűt készíteni. A kézenfekvő fémek mellett kipróbáltam a csont, fa, műanyagok különféle változatait.

Egyedi ékszer készítés
Érdekes eredményeket hoztak a fa és csont különböző felhasználásai az ékszereknél, de sajnos rá kellett jönnöm, hogy karikagyűrűnek kevéssé alkalmasak, mert nagyon nedvszívó anyagok lévén magukba fogadják a testnedveket, pl. izzadságot, kézmosáskor, úszáskor a vizet és rosszul reagálnak a hőmérsékletváltozásokra is. 

Előbb utóbb megrepednek, eltörnek, így mindennapos viseletre nem alkalmasak, legalábbis karikagyűrűnek semmiképp, hiszen ez az az ékszertípus, ami a legnagyobb igénybevételnek van kitéve! 

Létezik egy olyan technológia, melynek a neve stabilizálás. 

Ilyenkor a fa, vagy csont alapanyag kis kapillárisait magas nyomáson egy műgyantához hasonló anyaggal töltik fel. Az így kapott alapanyag jóval kevésbé érzékeny a nedvességre és jobb lesz a formamegtartó képessége is. 

Repedezett, törött foszíliák esetén (pl. mamutagyar) megállítható a hasadások továbbterjedése. 

Arany, fehérarany, vörös arany ékszerek, karikagyűrűk
Mindazonáltal ezek az anyagok így is elég puhák maradnak, a karcokra érzékenyek, viselésükkor a szaunázás, fürdőzés kizárt. Ezért inkább exkluzív medálok, övcsattok készítéséhez használom, ami jóval kisebb igénybevételnek, kopásnak van kitéve, mint a karikagyűrű.

Sokan említik még a wolframot, mint nemesfém helyettesítő karikagyűrű alapanyagot. 

Hihetetlenül kemény, karcálló, magas fényű fém és nem is túlságosan drága. 

Viszont megmunkálása nagyon nehéz, de ami ennél is nagyobb hátránya, hogy egy baleset esetén nem lehet levágni az ujjról! Csak törni lehet, mivel nagyon kemény, rideg, így sérülésmentesen nem távolítható el! 

Nem véletlen, hogy Európában nem kapta meg a gyártási engedélyeket, ami a piacon fellelhető az távol keleti áru. 


Így ezt is kizárhatjuk.

Karikagyűrű, jeggyűrű, lánykérő gyűrű készítése.
Volt még egy rövid ismerkedésem a különféle műanyagokkal. 
Itt még a legtöbb lehetőség esetleg az extraerős üvegszálas kompozit anyagokban van, de ezek sem veszik fel tartósságban és szépségben a versenyt a fémekkel.

Mi újság a kövekkel? Törékenyek, ridegek. Inkább felejtsük el! 

Illetve mégsem, mert fémekkel kombinálva viszont gyönyörűek!

Szóval, ami fennmaradt a rostán az nem egyéb, mint amit a honlapomon is láthattok: http://www.mihalovitsmanufaktura.hu

Arany, platina, titán, nemesacél, damaszkacél.

Ezek a legkiválóbb, mindennapos használatra való karikagyűrű alapanyagok!

Legyen szép napotok!



Szép napot kíván:
Mihalovits András
Ötvösmester
06-20-270-77-77
Műhely: 061-286-08-94

2016. december 21., szerda

Hogyan kerülnek a kövek az ékszerbe?




Ez a kérdés is sokakat foglakoztat, így gondoltam segítek megválaszolni azt.

Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a kövek ragasztással kerülnek az ékszerbe. 

Nem! Ez a módszer csak bizsuknál használatos. 

egyedi ékszer készítés Budapest


A valódi ékszereket foglalják. A foglaló egy külön szakma az ötvösségen belül, mely nagyon nagy szakértelmet és precizitást igényel. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy egy ékszerbe foglalt kő értéke nemritkán másfél-kétszeresére nő a foglalás után!

A foglalás menete leegyszerűsítve a következő: 
- Az ötvös elkészíti az ékszert, 
- a foglaló apró fúrókkal és marókkal, vésőkkel előkészíti a „kőágyat”, amelybe 
- pontosan illeszkedni kell a kőnek, majd 
- különböző „rányomó” szerszámokkal fémet nyom a kő peremére, ezáltal
- a kő befeszül a furatba és ott stabilan rögzül. 

A foglalónak nagy rutinnal kell rendelkeznie!
Ha a szerszám egy kissé megcsúszik, vagy a fémet túl nagy erővel nyomja, akkor a kő egyszerűen eltörik vagy megreped. 

Lánykérő gyűrű készítés


A különböző köveknek más-más a repedésre, törésre való hajlamuk, így vannak könnyebben és nehezebben foglalható kövek. 

Érdekes például, hogy a smaragdok annyira könnyen törnek, hogy tíz foglalóból jó, ha egy elvállalja az ékszerbe helyezésüket. 

Szerencsére nálunk ez a kérdés is megoldott. Édesapám nagy rutinnal rendelkezik a drágakövek befoglalása területén is, így együtt el tudjuk készíteni Önnek álmai ékszerét! 


Szép napot kíván:
Mihalovits András
Ötvösmester
0620-270-77-77

2016. december 11., vasárnap

Sokszor kérdezik tőlem: Mi az a cirkónia és a Swarovski kristály?



A sorozatgyárott ékszereket leggyakrabban cirkóniakővel díszítik. 

Ez egy, az elektromos iparból átvett úgynevezett cseppolvasztásos módszerrel (A.V. Verneuil állttal kifejlesztett módszerrel) készülő szintetikus termék. Lényege, hogy 2.000 Celsius fokon porított nyersanyagot olvasztanak meg egy kemencében, mely hatására úgynevezett olvadékkörték keletkeznek. 

Bár nincsenek kristálylapjai, az olvadék belsőleg teljesen megfelel egy természetes kristálynak. Előnye, hogy nagyon olcsó és tetszetős. 

Egyedi készítésű ékszerek


Ma már olyan cirkóniákat gyártanak, amelyek a megszólalásig hasonlítanak a gyémántra. Úgynevezett gyémántfényű-cirkóniák. Hátrányuk azonban, hogy az úgynevezett fazettaélek hamar elkopnak, így a kő egy idő után mattá, üvegszerűvé válik: rontja az ékszer kinézetét. 

A cirkónia keménysége 7-8 Mohs, míg a levegő portartalma 9 Mohs, ezért a kövek idővel különösebb fizikai behatás nélkül is megkopnak. A földön megtalálható legkeményebb anyag a gyémánt, amelynek keménysége 10 Mohs, így sohasem kopik meg. (a gyémánt 140- szer keményebb a Mohs skála őt megelőző eleménél, a rubinnál) .

Sokszor hallom a megrendelőimtől, hogy ez és ez a kő nem lehet szintetikus, mert még a nagymamámtól kaptam, de ne feledjük a szintézissel történő növesztésekkel kapcsolatos kísérletek 100 évre nyúlnak vissza! Ma már szinte nincs olyan kő, aminek ne volna szintetikus változata!

Gyakran hallani még a Swarovski kristály elnevezést, ami valójában nem kristály, hanem foncsorozott és csiszolt üveg. 
Egyedi készítésű ékszerek Budapest
A cirkóniának és a Swarovski kristálynak csupán esztétikai értéke van, ezért kézzel készült, egyedi ékszerekbe kevésbé ajánlom.


Szép napot kíván:
Mihalovits András
Ötvösmester
0620-270-77-77


2016. december 1., csütörtök

Miben különböznek a nemesacél ékszerek az aranytól?



A nemesfém ékszerek mellett egyre szélesebb körben vállnak kedvelté a nemesacél  ékszerek. 

Előnyük, hogy jóval olcsóbbak a platinánál, vagy az aranynál, viszont kemények és kopásállóak, igen magas fénnyel rendelkeznek, így szépségük vetekszik a nemesfémekkel. Sajnos megmunkálásuk igen nehéz és nagy szakértelmet igényel. Amerikában és Németországban nagy közkedveltséget vívtak ki maguknak, főként a fiatalok körében és egyre keresettebb hazánkban is. Fémérzékenyek is viselhetik! 
Egyetlen hátrányuk, hogy nem rendelkeznek befektetési értékkel, mint a nemesfémek, viszont azoknak minden más előnyével bírnak!
Egy motorblokk, egy mérnöki pontossággal megtervezett mechanikus alkatrész, egy ékszer, mely mindezt kifejezi.

Sokat hallani manapság acélékszerekről, nemesacélról, de kevés és egymásnak ellentmondó információkat kapunk róla. Ebben a témakörben már azért is kompetensnek érzem magam, mert Magyarországon elsőként kezdtünk el nemesacél ékszereket készíteni. A világon elsőként nagypapám készített nemesacél karikagyűrűt. (Egyébként a csúszócsapágy is az ő szabadalma!)

Mi is a nemesacél? Ötvözött vas. Méghozzá nemes anyagokkal ötvözött vas. Ilyen például a nikkel, króm, molibdén, szilícium. 

A nemesfémek, hogyan érdemelték ki ezt a jelzőt?

Acél karikagyűrű készítés

Mindegyikőjük sajátja, hogy nem oxidálódnak!





Ez azért nagyon fontos, mert a levegő oxigént tartalmaz. Ami oxidálódik, az gyakorlatilag tönkremegy, „elrozsdál” a levegőn, még akkor is, ha nem is használjuk. A nemesfémek, az arany, ezüst, platina szín állapotban nem oxidálódnak, ezzel érdemelték ki a nemes jelzőt. A vas a természetben vasoxid FeO2 vagy FeO3 formában található meg. Az ember leleményessége lehetővé tette, hogy a vasoxidból kivonják a tiszta vasat és ezután ötvözzék olyan más fémekkel, melyek csodálatos tulajdonságokkal ruházzák fel a vasat.

Ilyen pl. savállóság, vízállóság, kopásállóság, keménység, szívósság.

Az így előállított vasötvözet a nemesacél. Nemcsak könnyű, hanem nagyon kemény is, ezért rendkívül jól használható a gyógyászatban is implantátum alapanyagként.

Sajnos a megmunkálhatósága nagyon körülményes. Drága és speciális szerszámokat igényel, pl. vídia- vagy kerámiabetétes esztergakéseket, marószerszámokat, ipari gyémántszemcsékkel bevont fúrókat. (Sokan tévesen azt gondolják, hogy a testen belüli implantátumok platinából vagy színezüstből készülnek. Ez természetesen nem igaz, hiszen mindkét fém nagyon nagy fajsúlyú, nehéz, azon kívül puha is, így nem alkalmas testen belüli implantátum anyagként önmagában. Kivéve a fogtechnikát, ahol platinát vagy aranyat is használnak fogkorona készítésére.) És itt jön képbe a nemesacél egyik legfontosabb tulajdonsága!

NEM ALLERGIZÁL!

Antiallergén karikagyűrű készítés 

Napjainkban, egyre gyakoribb a fémallergia, főként a nikkel allergia! Az uniós szabványok ezért meghatározták, hogy mennyi az a cm2-enként nikkel leadás, ami nem okoz allergiás tüneteket. És csak ilyen ötvözeteket szabad forgalmazni. 
Sajnos ma Magyarországon - hiába vagyunk az unió tagjai - az itthon kapható fehérarany ötvözetű ékszerek gyakran váltanak ki allergiás reakciókat valószínűleg a túl nagy mennyiségű nikkel leadás miatt.   

A nikkel allergiában szenvedők számára remek megoldás a nemesacélból készült ékszer, mely nem allergizál! Sokan kérnek tőlem palládiummal ötvözött fehér aranyat, nikkelallergiájukra hivatkozva. A palládiumos fehérarany valóban sokkal szebb és fehérebb fényű, de sajnos nagyon drága, mert itt az ötvöző palládium, ami a platina-fémek csoportjába tartozó ritka és drága nemesfém. Sajnos a nikkel allergia – a modern kutatások szerint – gyakran társul palládium allergiával is, így a palládiumos fehérarany nem biztos, hogy megoldás az allergiában szenvedők számára. 

Maga a nemesacél ipari mennyiségben olcsón előállítható. Viszont ékszeralapanyagként a megmunkálása nagyon sok nehézségbe ütközik, ezért az egyedi, kézzel készült darabok néha elérhetik az arany ékszerek árát is. Itt nagyon fontos megemlíteni, hogyha én ékszert mondok, akkor mindig egyedi, kézzel készült, személyre szabottan megtervezett ékszerre gondolok. A tömegáru, a gépi munkával előállított sorozatgyártmányok más lapra tartoznak. Ezeknek nincs értékmegőrző, személyiség kifejező, egyediséget hordozó értékük. Egy-két év viselést követően a nemesfémek olvasztótégelyben végzik, a többi pedig a szemétdombon. Ha ugyan bírják egy-két évig. 

Nemeascél ékszerek készítése

Egyedi nemesacél ékszerkészítés

A nagy divatcégek ún. designerekkel dolgoztatnak, akik jobbára nem ötvösök, így olyan divattermékeket terveznek, melyek hamar tönkremennek és nem javíthatóak. Persze ezzel nem azt akarom állítani, hogy a designerek munkájára ne lenne szükség! Sőt! A tömegigény őket igazolja, hisz manapság már mindenben a „használd és dobd el” teória uralkodik. Nemcsak az olcsóbb, de tetszetős divattermékek, hanem a drágább pl. elektrotechnikai – és lakberendezési cikkek területén is. 
Az én nagymamám bútorai még mai napig használhatóak, jó állapotúak, míg az egyéves „korszerű” és modern konyhabútorunk gyakorlatilag szétesett alkotóelemeire. Ha már annyira szeretnénk „fölzárkózni” a vezető kapitalista államokhoz, ne kövessük el ugyanazokat a hibákat, amelyeken ők már a fejlődésük során túljutottak. A sok eldobható áru előállítása évről –évre több villamos energiát, kőolajat emészt fel, a keletkezett hulladékok elégetése pedig növeli az üvegházhatást.

Persze sokan úgy gondolják, hogy egy személyben nem sokat tehetnek a változásért, de ez nem így van, hisz az egész világ lakossága különálló személyekből épül fel. Akik erre már rájöttek – és egyre többen vannak ilyenek – megpróbálnak, ha nem is az árral szemben haladni, de valamelyest ellenállni a folyamatos, mesterségesen indukált fogyasztói láznak. A nagyszüleink még ritkán vásárolhattak valamit, esetleg hosszasan gyűjtögetniük kellett hozzá, ezért alaposan megnézték a minőséget, mielőtt döntöttek! Kevés tárggyal vették körbe magukat, de azok értek valamit! Értéket képviseltek és értékként is kezelték ingóságaikat. 
Természetesen ezzel nem azt mondom, hogy úgy kellene élnünk, mint a nagyszüleink, hiszen új idők új gondolkodásmódot, modern felfogást igényelnek! De a hagyományos értékek mindig apáról – fiúra, anyáról – leányára szálltak. 

Nemcsak a morális értékekre, anyagi értékekre is gondolok. Ha szeretnénk, hogy egyszer majd gyermekeink kézbe vehessék, megörökölhessék kedvenc ékszereinket és használati tárgyainkat, magas minőségre, időtálló formatervezésre és kopásálló anyagokra lesz szükségünk, mint amilyen például a kézi megmunkálású nemesacél.  Talán éppen ezért manapság egyre nő az igény a művészien megmunkált, tartós használati– és ékszertárgyak iránt.

Észre kell venni az emberben megbúvó ősi igényt: valami igazán értékeset, szépet birtokolni, mely csak az enyém, különleges és megismételhetetlen, mint az ember. Magamon viselni éjjel – nappal, hogy mások is láthassák ízlésem, rangom, hova tartozásom. 

Ez az ékszer ősi- és mai feladata!


Szép napot kíván:
Mihalovits András
Ötvösmester
0620-270-77-77